LONDEN – Het mechanisme achter het ontstaan van hoge bloeddruk bij de mens wordt door wetenschappers inmiddels iets beter begrepen.
Een omvangrijke groep internationale onderzoekers zegt een pakket genen te hebben ontdekt dat de bloeddruk regelt.
Het zou gaan om ongeveer dertig verschillende genen die allemaal een iets andere functie binnen de bloeddruk-regulering hebben. Wel hebben ze gemeen dat ze gezamenlijk ,,een groot effect” hebben op de bloeddruk. Maar ook, dat met hun ’hulp’ de individuele kans kan worden berekend op het krijgen van hoge bloeddruk en daarmee het risico op hart- en vaatziekten en beroerten.
De onderzoekers, die de gegevens analyseerden van ongeveer tweehonderdduizend mensen uit 24 landen, spreken van een grote ontdekking die op termijn van belang is voor de ontwikkeling van nieuwe medicijnen.
Wereldwijd kampt één miljard mensen - een zevende van de totale wereldbevolking - met hoge bloeddruk (hypertensie). Bij een groep van vele honderden miljoenen (!) bloeddrukpatiënten hebben de huidige geneesmiddelen geen of hoegenaamd geen effect.
Een van de leidende onderzoekers achter deze groots opgezette studie, professor Mark Caulfield van The London Medical School en tevens voorzitter van de British Hypertension Society, zei tegenover de Britse omroep BBC dat elk van deze circa 30 genetische varianten bij ten minste vijf procent van de bloeddrukpatiënten voorkomt. ,,Sommige mensen bezitten zelfs meerdere van deze bloeddrukgenen.”
Professor Peter Weissberg, medisch directeur van de British Heart Foundation, relativeert de betekenis van dit erfelijkheidsnieuws echter aldus: ,,Genen zijn slechts een stukje van de totale puzzel. Voldoende lichaamsbeweging, een gezond dieet en het handhaven van een gezond gewicht blíjven belangrijke instrumenten bij het onder controle houden van de bloeddruk.”
Aan het onderzoek hebben, volgens de NOS, ook Nederlandse wetenschappers van de acht universitair medische centra meegewerkt. Het onderzoek blijkt overigens al in september van dit jaar te zijn gepubliceerd in de internationale tijdschriften Nature en Nature Genetics. Echter, nu pas is dit wetenschappelijke nieuws opgemerkt door de media.
Capelle aan de IJssel - Huisarts Hans van der Linde dagvaardt vandaag bij de rechtbank van Middelburg de minister van VWS Edith Schippers
Lees verderLONDEN – Het mechanisme achter het ontstaan van hoge bloeddruk bij de mens wordt door wetenschappers inmiddels iets beter begrepen.
Lees verderVIGO (Spanje) – Patiënten die geneesmiddelen gebruiken vanwege een chronische ziekte of aandoening, nemen die middelen dikwijls in op vaste tijdstippen. Dit vanwege een noodzakelijke, regelmatige toevoeging van de werkzame stof aan de bloedspiegel.
Maar volgens Spaanse onderzoekers hebben ook medicijnen, in zekere zin, zo hun duidelijke voorkeur voor een vast dagdeel. Ze werken gewoon beter onder bepaalde omstandigheden.
Neem nu bijvoorbeeld medicatie tegen hoge bloeddruk (hypertensie). Wie een dergelijk medicament ’s avonds slikt, in plaats van in de ochtenduren, loopt volgens de Spanjaarden aanzienlijk minder kans om uiteindelijk te overlijden aan een hartinfarct, een beroerte of aan algeheel hartfalen.
Bij gezonde mensen dipt ’s nachts de bloeddruk met 10 procent tot 20 procent. ’Non-dippers’, dus mensen bij wie de bloeddruk tijdens de nacht niet is zoals hij zou moeten zijn, zijn dan ook kwetsbaarder voor ’cardiovasculaire gebeurtenissen’, zoals een hartaanval of een beroerte, zo zeggen de onderzoekers. Bovendien heeft een aantal mensen vrij kort na het innemen van de bloeddrukverlagende geneesmiddelen last van wat vermoeidheid of futloosheid, soms zijn zij wat draaierig. Dat effect is er voor wie de middelen in de morgen inneemt. Wie ze ’s avonds slikt ligt tegen dan al in bed.
Al langer is bekend dat de uitwerking op de bloeddruk afhangt van het moment waarop de geneesmiddelen worden ingenomen. Maar deze nieuwe Spaanse studie, waaraan door de Universiteit van Vigo ruim vijf jaar is gewerkt, is de eerste in zijn soort die duidelijk maakt dat inname in de avonduren zelfs zeer gunstige gevolgen kan hebben voor de gezondheid van de gebruiker.
De resultaten van de studie kunnen worden toegevoegd aan het groeiende bewijs dat het afstemmen van timing en dosering op de biologische ritmes van het lichaam tot een betere werking met minder ongewenste neveneffecten leidt.
De Spaanse onderzoeksgroep volgde ruim 2150 personen met een chronische nieraantasting en een verhoogde bloeddruk. De helft van hen nam de bloeddrukverlagende geneesmiddelen tegen de tijd dat zij aanstalten maakten om naar bed te gaan. De andere ’s groep deed dat ’s morgens, direct na het opstaan of tijdens het nuttigen van het ontbijt. ,,Na 5 jaar en vier maanden studie bleek de bloeddruk beter onder controle te zijn in de groep gebruikers die hun bloeddrukpillen vóór het naar bed gaan innam.
,,In deze specifieke groep werden uiteindelijk veel minder (70 procent) hartinfarcten, beroertes, hartfalen en sterfgevallen door hart- en vaataandoeningen gemeten,” zegt onderzoeker Ramón C. Hermida, directeur van de laboratoria voor biotechnologie en chronobiologie laboratoria van de Universiteit van Vigo. Hij spreekt van ,,een grote winst die niets kost, alleen maar het verleggen vergt van het moment van inname.”
Een op de acht overlevenden van kinderkanker die bestraald zijn én behandeld werden met anthracyclines, heeft dertig jaar later een ernstige
Lees verder