De ergerlijke traagheid van de slakkengang...

Eindelijk! De luchthaven Schiphol heeft in de afgelopen weken totaal 45 'automatische externe defibrillatoren, zogenoemde AED's, in de terminal geplaatst. De apparaten zullen worden gebruikt in geval zich bij passagiers of bezoekers een acute hartstilstand voordoet. "Het aanschaffen van deze apparaten sluit aan bij het beleid voor bedrijfshulpverlening van Amsterdam Airport Schiphol", meldt de leiding van de luchthaven, nogal ambtelijk, in een perscommuniqué. Het is op zichzelf prima dat Schiphol nu - met inmiddels jaarlijks zo'n veertig miljoen vertrekkende en landende luchtreizigers (!) - voorzieningen heeft om íets te kunnen doen wanneer mensen in de terminal worden getroffen door acuut levensbedreigende hartproblemen. Maar eigenlijk ben ik geneigd te zeggen: Wát? Hadden ze die defibrillatoren dan nog niet?! Valt me dát even vies tegen van een zo geavanceerd bedrijf als onze eigen nationale luchthaven... Het is welbeschouwd te gek voor woorden dat 'Amsterdam Airport Schiphol' nú pas defibrillatoren installeert, terwijl die levensreddende apparaten al een paar jaar voorhanden zijn - en internationaal worden geprezen. En ik, als regelmatig bezoeker van de terminal, maar denken dat in geval van plotselinge hartnood daar ongetwijfeld supersnelle hulp beschikbaar zou zijn. Niet dus... Maar gelukkig... nú wel!

Laat duidelijk zijn, ook al klinken mijn woorden wellicht niet zo... de Stichting Nederlandse Hartpatiënten, die in de jaren zeventig luchtbruggen naar Engeland en Amerika organiseerde voor mensen in meer of minder acute hartnood, is buitengewoon ingenomen met het initiatief van Schiphol! Immers, waar zóveel mensen samen komen, is er altijd een kans op hart- en andere problemen. Dus, beter laat dan nooit wat extra veiligheid.



Onze ergernis betreft evenwel de algehele traagheid waarmee in Nederland in grote, dichtbevolkte ruimtes dergelijke levensreddende defibrillatoren worden geplaatst. De Nederlandse Reanimatie Raad adviseerde de minister van Volksgezondheid en de Hoofdinspectie voor de Gezondheidszorg reeds in april 2001 om het gebruik van de AED door leken via wetgeving mogelijk te maken. ("De AED kan door een leek gebruikt worden voor het toedienen van een stroomstoot bij bepaalde hartritmestoornissen. Het zo vroeg mogelijk toedienen van een stroomstoot bij een dergelijke hartritmestoornis vergroot de overlevingskansen.") De Nederlandse Reanimatie Raad - en ook zijn Europese equivalent - meent dat vele levens gered kunnen worden door het gebruik van de automatische externe defibrillator en vindt dan ook al enkele jaren dat het gebruik van de AED bevorderd moet worden. "De AED is een veilig apparaat in handen van leken die een opleiding hebben gevolgd in reanimeren en het gebruik van het apparaat. De AED kan geen schade toebrengen aan de patiënt doordat de ingebouwde software niet toestaat dat een elektrische stroomstoot wordt afgegeven als dat niet gewenst of noodzakelijk is." Internationaal onderzoek heeft dit alles uitgewezen. Bovendien hangt dergelijke apparatuur al enige jaren op veel drukke openbare ruimtes in Engeland, Canada en de Verenigde Staten.

Hartbrug 2003-01